План-конспект уроку англійської
мови у 11 класі
Тема
уроку: “Facts
about Canada: History, geography and Culture”
Цілі уроку:
¾
Практична:
1. Вивчити новий матеріал, заохочуючи учнів до креативного спілкування.
2.
Відпрацювати
вживання змішаного типу умовних речень.
3.
Вдосконалювати
навички учнів в спонтанному говорінні, читанні та письмі.
¾
Освітня:
1. Заохочувати
інтерес учнів до історії культури англомовних країн. Ознайомити
з історією, географією та культурою Канади.
¾
Розвиваюча:
1.
Розвивати
мовну і слухову пам’ять в учнів; вміння висловлювати свою думку за
темою, розвивати письмо та читання.
¾
Виховна:
1.
Виховувати
культуру спілкування, повагу до протилежних точок зору та до інших країн світу.
Обладнання уроку: підручник, роздатковий
матеріал, наочність, презентація, карта світу, фотокартки.
Схематичний план уроку
1.
Початок уроку.
Організація класу.
2.
Відповіді на запитання
вчителя.
3.
Повідомлення нової теми.
4.
Перегляд відео.
5.
Введення нового
лексичного матеріалу.
6.
Читання
тексту з використанням карти
світу.
7.
Виконання післятекстових
вправ.
8.
Оголошення домашнього
завдання.
9.
Підсумки уроку.
Хід уроку
Зміст роботи
|
||||||||
Етап
1.
Початок уроку. Організація класу
T: Good morning, pupils.
I’m glad to
see you. I hope you are fine today and
you will be active, energetic and creative at the lesson. So, let’s start!
T: Before we start our new topic,
answer
the questions:
a)What foreign language do you study at
school?
b) Is English very popular?
c) Is it a language of
international value?
d)Do you know
English-speaking countries? What are they?
P:…
|
||||||||
Етап 3.
Повідомлення нової теми.
Прийом 1: Метод здогадки.
T:
Today we are going to speak about one of the English-speaking
countries.
The national emblem of
this country is the maple leaf. Can you guess the country’s name?
P.-
Canada.
I’m sure that you have learned a lot about Canada at your geography
lesson and from TV programmers. And of course, you’ll also have a chance to
expend your knowledge while doing different activities.
Прийом 2.
Перегляд відео.
T: And now, let’s watch a short video about Canada.
T: It was really interesting, isn’t
it?
P:.
Етап 4 :
Введення нового лексичного матеріалу.
T: Open your books on page 128. Here
you can see new words and word combinations.
Let’s read them and translate.
Прийом 1.
Читання вголос.
Прийом 2.
Письмо.
T: Good job! And now open your copybooks and write down all our new words
with their translation.
Етап 5.
Читання тексту.
Прийом 1.
Читання вголос.
T: Here you can see an interesting text about
Canada. Be careful, because then we will have some tasks.
Прийом 2.
Переклад тексту.
T: Very good! And now
let’s translate it.
P:…
Етап 6.
Виконання післятекстових вправ.
Прийом 1.
Відповіді на запитання.
T: And now, answer my
questions:
Questions:
1. Where is Canada situated?
2. What are the coasts of Canada washed by?
3. What is the climate like in Canada?
4. In Canada many people speak English,
because they came from England many years ago, don’t they?
5. Is Canada an independent federal state?
6. What are the principal cities in Canada?
7. What is the capital of Canada?
8. What is the longest river in Canada?
9. Who is the head of the state?
10. What is Canada rich in?
11. What is the National emblem of Canada?
12. What is the currency in Canada?
Прийом 2.
Вправа на визначення правильності відповіді.
T: Say if it is true or false:
1.Canada is the largest country
in the world.
2.Canada consists of 12 provinces
and two territories.
3.The capital of the country is
Quebec.
4. The largest city of Canada is
Winnipeg.
5.Canada is
a member of the Commonwealth.
6.It is headed by the queen of
Great Britain.
7.The cabinet is headed by the
Prime Minister.
8.The national emblem of Canada
is the maple leaf.
9.The currency is the Canadian
dollar.
Прийом 3.
Вправа на визначення правильної відповіді.
T: Choose the
correct answer in the quiz. (There may be more than one correct answer)
1.The national emblem of Canada is:
a) a rose; b)
a maple leaf; c) a daffodil.
2. There are … official languages in Canada.
a) two; b) three; c) four.
3.The national language of
Canada is:
a)French; b) English; c)German.
4.The capital of Canada is:
a)Montreal;
b) Toronto; c)Ottawa
5.Canada is:
a)
the smallest country in the world;
b)
the second largest country in the world;
c) the third largest country
in the world.
6.The Canadian head of the state is:
a)the
Queen; b)the President; c) Prime Minister.
7.The national currency of Canada is:
a)the
American dollar; b)the Canadian
dollar; c)the Canadian franc.
8.Canada is the world’s largest producer of: a) gold; b) oil; c) nickel.
9.Canada’s original inhabitants were:
a) Eskimos; b)Indians; c) Ukrainians.
10.The longest
river in Canada is:
a)the St. Lawrence; b)the Mackenzie; c)the
Yukon;
Етап 5.
Оголошення домашнього завдання.
T: And now, let’s speak
about your homework. For the next time we will continue our topic “Canada” so, you should do Ex a) at page
132-133. Read the text and complete the following memo for responsible
travelers.
Етап 7.
Підсумки уроку.
Виставлення оцінок та мотивація оцінок.
T: So, what have we done
at the lesson? What new have we learnt? Who was the brightest pupil of this
lesson?
|
Немає коментарів:
Дописати коментар