пʼятницю, 11 грудня 2015 р.

Video Thanksgiving Day


Правила читання









Video Present Continuous

https://youtu.be/rjWd8U-6jbA

Video much and many


Video Past Simple


Питальні вирази для щоденного спілкування

Питальні вирази для щоденного спілкування

Get it? - Розумієш? 

What makes you so sure? - Чому ти такий впевнений? 


Are you nuts? - Ти що, ненормальний? 


How's that? - Як це можна пояснити? 


How come, (that) ...? - Як так виходить, що...? 


What have I got to do? - А що мені ще залишається робити? 


What's the use of? - Навіщо? / Який сенс?: 

What's the use of worrying? -
 Який сенс хвилюватися? 

Why worry him? -Навіщо його турбувати?
 
What if I refuse? - А що, як я відмовлюся? 


Surely you can see that. - Невже ти не розумієш? 
План-конспект уроку англійської мови у 11 класі
Тема уроку:  Well known natural places of Canada
 Цілі уроку:
¾   Практична:
1.    Узагальнити вивчений матеріал, заохочуючи учнів до креативного спілкування.
2.    Відпрацювати вживання змішаного типу умовних речень.
3.    Вдосконалювати навички учнів в спонтанному говорінні, читанні, письмі та виконанні післятекстових вправ.

¾   Освітня:



1. Заохочувати інтерес учнів до історії культури англомовних країн.







 
¾   Розвиваюча:

1.    Розвивати мовну і слухову пам’ять в учнів; вміння висловлювати свою думку  за  темою, розвивати письмо та читання.
¾   Виховна:
1.    Виховувати культуру спілкування, повагу до протилежних точок зору.
Обладнання уроку: підручник,  роздатковий матеріал, наочність.

Схематичний план уроку
1.    Початок уроку. Організація класу.
2.    Мовна розминка.
3.    Введення нової лексики.
4.    Читання тексту та текстовий переклад.
5.    Виконання післятекстових вправ.
6.    Робота в командах.
7.    Оголошення домашнього завдання.
8.    Підсумки  уроку.



Хід уроку

Етап 1.
Початок уроку. Організація класу
T: Good morning, children! I am glad to see you! How are you today? What is the weather today? Who is on duty today? Who is absent? You get ready for the lesson?
Let’s start our lesson!

Етап 1.
Мовна розминка.
T: Let’s start our lesson with “National Anthem”. 
National anthem
O Canada!
Our home and native land!
True patriot love
https://im3-tub-ua.yandex.net/i?id=835c91a1dc9543f481e0d7bfefe2c951&n=33&h=190&w=304
 
In all thy sons command.
With glowing hearts
http://1001voyage.com/sites/default/files/imagecache/preview/tips/canada-beaver.gif
 
We see thee rise.
The True North
Strong and free!
From far and wide,
O Canada,
We stand on guard for thee.
God keep our land
Glorious and free!
O Canada,
We stand on guard for thee.
O Canada, we stand on guard for thee.






Етап 2.
Введення нової лексики.
Прийом 1
Повторення хором
T: Look at the blackboard, here you can see new words. Repeat after me.


1)   wonder
2)   ancient times
3)   receive
4)   introduce
5)   cover
6)   area
7)   population
8)   root
9)   immigrant
10) original
11)independent
P:…
Прийом 2.
Письмо.
T: Good job. And nowopen your  copybooks and write down all thеsе words.

Прийом 3.
Виконання вправи на встановлення відповідності.

T: So, are you ready?
P:…
T: Very good! And now, let’s do some tasks according our new words.


1)   wonder
a)
отримувати
2)   ancient times
b)
незалежний
3)   receive
c)
площа
4)   introduce
d)
коріння
5)   cover
e)
давні часи
6)   area
f)
населення
7)   population
g)
корінний, справжній
8)   root
h)
іммігрант
9)   immigrant
i)
знайомити, рекомендувати
10) original
j)
диво
11)independent
k)
займати, покривати


Прийом 4.
Утворення нових речень з допомогою нових слів.


T: Make up sentences with new words  (2 minutes)                 
For examples:
My father is an immigrant.
There are many immigrants in the Canada.
My house covers 12 square kilometers.
I shall travel to the United Kingdom of Great Britain.

Етап 3:
Читання тексту.

Прийом 1.
Читання вголос.  
T:  Look at your copies, let’s read a text about Canada. Be careful, because then we will have some tasks.
 Read and translate.

DIFFERENT COUNTRIES, DIFFERENT PLACES
Our world has many faces. It is different in its beauty. There are lots of wonders in the world. Since ancient times men have travelled to different countries and continents and have sailed across different seas and oceans. People have always wanted to know the world better. The "English Bridge" group has received many letters from different countries. The Cana­dian School Magazine "The Winni Peggies" is our new friend. The Canadian friends introduce their country here.
Meet Canada! It is the second largest country in the world. It covers 9,976,185 square kilometres. This area is as big as the whole Europe. The population is 27 million people. It is less than half the population of Britain.
Most of the Canadians have their roots in families of immigrants from European countries: the United Kingdom and Ireland, France and Germany. Today a lot of immigrants come from Asia. The original population were the Eskimos and the Indians. Most of them live in the north of Canada.
In winter Canada is very cold and has a lot of snow. Winter sports are very popular here.
For many years Britain and France fought for Canada. It is an independent country now. But the British Queen is still the head of the state. Most of the population speak English, but about 6 million Canadians speak French.
This is the CN Tower in Toronto. Toronto is the largest city in Canada. Other big cities are Montreal, Vancouver and Calgary. We live in Winnipeg. The capital is Ottawa. It is not very big but comfortable.

Прийом 2.
Робота в парах.
Відповіді на запитання учня за текстом
T: Pair work. Ask and answer
Is Canada a large country?
Are the winters cold there?
What is the largest city in Canada?
Is Ottawa a small city?
What languages do they speak in Canada?
What is the population of the country?
What is Canada today?


Етап 4:
Оголошення домашнього завдання
T: Good job! And now, let’s speak about your home work. For the next time do Ex a) on page 134-136. Read and translate.

Етап 5.
Підсумки уроку.
Виставлення оцінок та мотивація оцінок.

T: So, what have we done at the lesson? What new have we learnt? Who was the brightest pupil of this lesson?

Архів блогу