четвер, 10 грудня 2015 р.


    План-конспект уроку англійської мови у 11 класі
Тема уроку:  Facts about Canada: history, geography and culture
 Цілі уроку:
¾   Практична:
1.    Узагальнити вивчений матеріал, заохочуючи учнів до креативного спілкування.
2.    Відпрацювати вживання змішаного типу умовних речень.
3.    Вдосконалювати навички учнів в спонтанному говорінні, читанні, письмі та виконанні післятекстових вправ.

¾   Освітня:
1. Заохочувати інтерес учнів до історії культури англомовних країн.

¾   Розвиваюча:

1.    Розвивати мовну і слухову пам’ять в учнів; вміння висловлювати свою думку  за  темою, розвивати письмо та читання.
¾   Виховна:
1.    Виховувати культуру спілкування, повагу до протилежних точок зору.
Обладнання уроку: підручник,  роздатковий матеріал, наочність, комп’ютер та презентація.

Схематичний план уроку
1.    Початок уроку. Організація класу.
2.    Мовна розминка.
3.    Перевірка домашнього завдання.
4.    Відповіді на запитання вчителя.
5.    Перегляд презентації.
6.    Читання тексту та текстовий переклад.
7.    Виконання післятекстових вправ.
8.    Робота в командах.
9.    Письмо.
10.Оголошення домашнього завдання.
11.Підсумки  уроку.
Хід уроку

Етап. Прийом
Зміст роботи
Етап 1.
Початок уроку. Організація класу.



 

Етап 2.
Перевірка домашнього завдання


T: Good morning, dear friends! I am very glad to see you. How are you today? All are present?
P:…
T: Very good! So, today we will speak about  Canada: history, geography and culture.

T:  At home you have done an Ex a) p.132-133. Let’s check it.
























P:…


Етап 3.
Діалогічне мовлення

Прийом 1
Відповіді на запитання вчителя
















Етап 4 :
Перегляд презентації за темою.







Етап 5:
Читання тексту.

Прийом 1.
Читання тексту вголос.

















Прийом 2.
Виконання вправи на встановлення відповідності.

























Прийом 3.
Виконання вправи на визначення правильної відповіді.







Етап 6:
Робота в групах.

Прийом 1.
Вправа на заповнення




















Етап 7:
Пильмо.

Етап 1.
Виконання вправи на відтворення граматичної основи.












Етап 8.
Оголошення домашнього завдання.
























Етап 7.
Підсумки уроку.
Виставлення оцінок та мотивація оцінок.

T: Previous time we have spoken about  Canada and today we will continue this topic. First of all let’s check what did you remember about it. So, answer my questions, please.
·        Where is the country situated? (Canada is situated in North America)
·        What is the origin of the name “Canada”? (Canada is a name derived from Iroquois “Kanata” meaning a village or settlement)
·        What is Canada washed by? (Canada is washed by the Arctic Ocean in the North, by the Atlantic Ocean in the east, by the Pacific Ocean in the west)
·        What country does Canada border on in the south? (Canada borders on the United States of America)
·        What do you know about the climate of this country? (It is generally temperate but it varies from freezing winter cold to summer heat)
·        Geographically Canada can be divided into five regions. What is the largest region of Canada? (The Canadian Shield. It covers about half of the country)
·        What rivers in Canada do you know? (the St.Lawrence, the Mackenzie, the Columbia, the Yukon)
·        What are Canada’s national languages? (English and French)
·        What leaf is on the Canadian flag? (the maple leaf)
·        What is the Canadian national anthem called? (O Canada)
·        How many provinces and territories are there in Canada? (the federation is made up of ten provinces and three territories)
P:…


https://im2-tub-ua.yandex.net/i?id=c797efb4ab58b475a3958cdd5d1ea1e2&n=33&h=190&w=302


        Canada is the second-largest country in the world, after Russia. It is located in North America and it consists of 10 provinces and 3 territories.
        The head of the state is Queen Elizabeth II and she is represented by the Governor General.
        Canada has got two official languages. They are English and French so that citizens have the right to speak either English or French in court and other public institutions.
Besides these, other languages are spoken there, for example: Italian, Chinese, German Polish, Dutch and there are even some native languages such as Algonquian.
         The name Canada comes from the old word „kanata“, meaning „village“ or „settlement“ which was used by the aboriginal peoples.
         Canada´s national symbol is the maple leave and the symbol can be seen on the Canadian flag and on the penny.  There are other national symbols mainly animals that typically live in Canada. They are the beaver and the Canada Goose.
          Canada´s official national sports are ice hockey and lacrosse. Other popular spectacle sports include curling and Canadian football.
          The currency that is used in Canada is Canadian dollar.
Canada´s capital city is Ottawa, but the largest city is Toronto.


T: Read the article one more time  and match the words in bold with the pictures.


UNC Lacrosse.jpgVertical triband (red, white, red) with a red maple leaf in the centretumblr_m4ygnips7W1qzl9oto1_12801-canadian-dollar220px-Branta_canadensis_%285%29

Canadian football positions.jpg


T: Decide whether the statements are true (T) or false (F)
1 Canada is the second-largest country in the world.
2 The head of the country is the President.
3 Canadian English is the only official language spoken in Canada.
4 The name „Canada“ comes from the word „kanata“ meaning „village“ or „settlement“.
5 The capital of Canada is Toronto.
6 The main symbol of Canada is maple leave.
7 Canadian crown is the money that is used in Canada.



T: Now you are ready to get information about Canada. Split into 2 groups. You task is to complete the chart “Some Facts about Canada” and to draw a contour map of Canada.
Some Facts about Canada.
1.Geographical position

2. Area

3. Surface

4. Climate

5. Lakes and rivers.

6. Population

7. Language

8. Cities

9. Mineral resources

10. Economy



















































T: So, what have we done at the lesson? What new have we learnt? Who was the brightest pupil of this lesson?

Немає коментарів:

Дописати коментар

Архів блогу